Erkek Atlet Korse – Slim N Lift Türkiye Ürün Görseli

Korseler Ve Kullanım Şekli

korseler ve  kullanım şekli

Viktorya dönemi tıbbı tarihçiliğine göre, düşmanlara, düşükler, kanser ve yavaş yavaş ezilen ölümlere katkıda bulunduklarını iddia eden korse kadar çok safra buluyorlardı. Ancak korse ile bağlantılı olabilecek bazı sağlık sorunları mevcut olsa da, neredeyse tıp terörünün araçları olarak popüler olarak boyanmaktadırlar.

 

Korseler: Tehdit mi yoksa tehdit mi?

Korse ile ilgili tüm hastalıkları konuşurken bir çeşit hoşnutluk varmış gibi görünüyor ve Victoria ve Edward literatürü, hekimlerin ve kıyafetçilerinin korselerle ilişkili rahatsızlıklardan hiçbir sıkıntısı olmadığını belirtiyor. Görünen o ki, destekleyici kıyafet, kanserden histeriye kadar her şeyin sorumluluğunu üstleniyordu; bu, korse teriminin sözde ölümlerini soruştururken kendi içinde kritik bir göz önermesine neden oldu.

 

Bazı elbise reformcuları korse elbisesinin bir feminizm hareketi olarak boyanırken, gövdenin korse kafesinden gerçek anlamda kurtuluşu, koridorun toplumsal gerçekliği çok daha karmaşıktı. Bel ceketi özellikleri ile korse annelerin kadınların Viktorya idealine karşı duruyordu. Viktorya dönemi kadınları, yuvarlak ve yırtıcı kuşların karnı yerine daha ince figürlerle, bazen de gebeliklerinde tasvir etmeyi seçti. Ve bazı yazarlar (özellikle de David Kunzle, Moda ve Fetişizme: Korseler, Sıkılaştırma ve Diğer Biçimler – Vücut-Heykel kitabında)), bir avuç erkek fetişistin sıkı bir korse sisteminin sado-mazoşist kalitesinden hoşnut olduğunu iddia ettiler; öncelikle korseleri günün modasının önemli bir parçası olarak uygulayan kadınlardı. Korse için de aspirasyon kalitesi vardı; Daha önceki zamanlarda dar belleri olan üst sınıf kadınlar burjuvaziden tamamen farklı bir türe benzemiş olabilirlerdi. Ancak tasarımcılar, evde yapılabilen ve bir hizmetli ya da sevgilinin yardımı olmadan bağlanmış yeni desenler ortaya attığında, yukarı doğru hareket eden kadınlar, üst sınıfın imkansız vücudu biçimini elde edebiliyorlardı. Artı, korse kalışları kadınların sırtlarını desteklemenin önemli bir yolu olarak görülüyordu -ve bazı durumlarda erkeklerin de desteğiydi.

 

Moda tarihçisi Valerie Steele’in The Corset: Kültürel Tarih adlı kitabıkorse için sözde tıbbi itirazların çoğunun büyüleyici bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar. Doktorların ve korse aleyhinde çalışan diğer erkek düşünürlerin tıbbi nedenlerden ziyade önsezi için yaptıklarını iddia ediyor. Korse, kadın gövdelerine daha az anne şekli vermenin yanı sıra, lewd çizgi filmleri ve kirli espriler için bir konu olan cinsiyete de yakından ilişkiliydi. Korsesinin kınaması, yüksek libidoların ve mastürbasyonun kötülükleri ile aynı nefeslerde sıklıkla söyleniyordu. Korse ile ilgili gerçek tıbbi kaygılar taşıyan doktorlar bile, bazı durumlarda korsenin kadın sağlığı üzerindeki etkileri hakkında yanılıyor olabilirler; kadın hastaların çoğunun korseleri en azından bir ölçüde kullandıkları bir dönemde, nedenselliğe neden olan korelasyon hatalı olabilirler . Örneğin,

 

Bu, korselerin bazı rahatsızlıklara katkıda bulunmadığını ve ortalama bir kullanıcı için rahat olmadıklarını söylemek için değildir. Korse ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar (kadın koridorları da dahil olmak üzere cilt sorunları da dahil olmak üzere) ile ilgili şikayette bulunan kadınlar tarafından yazılmış birincil kaynaklara sahibiz ve korse yapımcıları her zaman daha rahat bir tasarım arayışında görünüyorlardı. Fakat bir korse giymekle ilişkili olumsuz etkileri düşündüğümüzde, bilginin seviyesini ve bu sözde hastalıklar hakkında yazan insanların niyetlerini sorgulamalıyız.

 

 

Moda ve Fetişizm: Korseler, Sıkılaştırma ve Diğer Formlar …

 

Wasp Waist ne kadar yaygın?

Korelasyon öncesi yazarlar arasında, bir kadının işleyebileceği en kötü günah, sıkıntı yaratıyordu ki adından da anlaşılacağı gibi, son derece küçük bir bel oluşturmak için aşırı korse kası zorlanıyordu. 14 inç kadar küçük bellerin raporları İngiliz Kadın Dergisi’nin mektup sayfalarını doldurmasına rağmen, bazı modern yazarlar böyle aşırı bel eğitiminin pratikte ne kadar yaygın olduğunu sorgularlar. Bel, normal korse kullanımıyla oldukça küçük olabilir; Korse meraklısı Cathie Jung, yaşayan bir insanda en küçük bel için Guinnness Dünya Rekoru sahibi olmasına rağmen, belini sadece 15 inçlik bir alana çekebilir. Ancak hem Kunzle hem de Steele, bu kadar acayip bellerin gerçekten bir norm olduğunu kuşkuları ifade ediyorlar. Steele, böyle küçük beller hakkındaki yazıların çoğunun fetişizm ve fantezi notlarına sahip olduğunu belirtti. (Steele, 19. yüzyılda bir dizi korseyi da ölçmüş olsa da bugün böyle korseler çok az kalmıştı.) Kunzle, belini 20 inç altına götüren ara sıra kadınların tarih edebiyatında büyük ilgi görebileceğini söylerken, muhtemelen kuraldan çok aşırı istisna.

 

Kadınların küçücük bel ile moda çizimleri için düzenli olarak muamele görüyoruz ancak bu illüstrasyonların çoğunun komik ya da hevesli olması amaçlanmaktadır. Marion McNealy’nin “Bağlamdaki S-Bend” adlı kompozisyonunda , özellikle doğal olmayan bir duruşla ilişkili olan ünlü S-Bend korse resimlerini, giydikleri gerçek kadının fotoğraflarıyla karşılaştırarak, duruşlarının çok uzak olduğunu belirtti. bu resmi portrelerde bile resimlerin önereceğinden daha az aşırılık. Sıkılaştırıcıların fotoğrafları bile abartılmış olabilir; Photoshop’un icadından çok önce, fotoğraf rötuşları kadınların bel çizgilerini daraltıyordu.

 

Bununla birlikte, sıkılaştırma üzerine inanılmaz sayıda edebiyat göz önüne alındığında, KM Klingerman’ın yüksek lisans tezi de dahil olmak üzere bazı yazarlarBağlama Dişiliği: Sıkılaştırmanın Kadın Pelvis Üzerindeki Etkileri , uygulamanın nispeten yaygın olduğunu iddia eder. Modern yazarlar arasında bu anlaşmazlığı nasıl çözeceğiz? Belki de en çarpıcı kanıt bir şekilde ya da 1950’lerde moda tarihçisi Doris Langley Moore’dan gelmektedir ve 1950’lerde müze koleksiyonlarında yaklaşık 1.000 1. yüzyıl elbiselerinin bel bantlarını ölçtü ve hiçbirini 20 inç altında bulamadı. Hafifçe bele sığan giysiler üzerinde durulduğunda, bel bandının kaymış korsedeki belinden çok daha büyük olacağı ihtimali düşüktür.

 

Sağlığa döndüğünde, hangi konular gerçekçi olarak korselere neden ya da destek verildi? Ve abartılmış olan hangileri?

 

nefes

Bayılma, Victoria ve Edward dönemlerinin ortak bir imajıdır ve bayılma genellikle kadınların güçsüzlüğü ile ilgili bir rahatsızlık olarak görülür. Bununla birlikte, korse azalmış akciğer kapasitesine katkıda bulunabilir, bu da korse giyen kadınların bayılma olasılığının artmasına neden olur. Giysi tasarımında doktora yapmış kayıtlı bir hemşire olan Colleen Ruby Gau, reenaktörlerin akciğer hacmini test ettiği bir çalışma yayınladıfarklı iki farklı tip 1870 tarzı korseler giyiyor: kum saati ve düz ön (sonuncusu S-bend oluşturuyor). O, doğal bel ölçümünden daha az üç inç kıvrık olanların, tidal hacminin ortalama% 9’unu kaybettiğini ve% 2-29 aralığında olduğunu ve bu da deneklerinden çok çeşitli yanıt verdiğini tespit etti. Vücutları ayrıca kısa süreli dinlenme ile kolayca telafi edilen nefes darlığı bildirdiler. Gau ayrıca düz ön korsein kum saati korsesinden daha fazla fiziksel aktivite üzerinde zararlı etkisi olduğunu buldu.

 

Bazı modern korse meraklıları, Gau’nun çalışmasının, yaşamlarının neredeyse her günü korseyi giyen insanların deneyimlerini mutlaka göstermediğini, ancak Gau’nun çalışması, bu belirli korseler stiliyle ilişkili olarak azalmış bir akciğer kapasitesi bulduğunu belirtti.

 

İskelet Değişiklikleri

Her şeyden önce, kadınların korselerini aşırı oranda sıkıştırmak için alt kaburgalarını kaldırdıkları fikri muhtemelen bir mittir. Steele, böyle bir prosedürün uygulanıp uygulanmadığını araştırmak için kardiyolog Lynn Kutsche ile işbirliği yaptı ve ikisi de böyle bir hikayeyi doğrulayamadı. Aslında, prosedür olasılıkla orada dönemin tıbbî uygulayıcılarının ötesinde idi; daha dardı bir dantele sıkışmasına yardımcı olması için bir doktorun bir kadının vücudundaki yağları atacağı daha olasıydı. Prosedür aynı zamanda muhtemelen gereksizdi; Jung, röntgen ışınlarıyla , orijinal kaburgalarına sahip olduğunu doğruladı .

 

Bununla birlikte korse göğüs kafesi şeklini değiştirir. Korselerle ilgili daha ilginç tarihsel çalışmaların bazıları şunlardırRobert Latou Dickinson tarafından gerçekleştirildi., en azından korsenmiş kadınların gerçek fizyolojisini incelemek için çaba harcamıştı (yazısı bazı varsayımlar yapsa bile). Korse torsosundaki X ışınları son zamanlarda çevrimiçi turları yaptı ve daha düşük, esnek yalancı kaburgaların yerini değiştirdi. Jung’un X-ışınları da benzer şeyler gösteriyor. Dickinson, korselerin vücudun farklı bölümlerine uyguladığı baskıyı da ölçmüş ve ölçümleri Gau tarafından onaylanmıştır. İlginçtir ki, Dickinson vücuda uygulanan basınç miktarının, karın duvarlarının kuvveti ve korse sertliği ve şeklinden ziyade beldeki daralma miktarıyla daha az belirlendiğini bulmuştur. Ancak Klingerman, o dönemin iskeletlerini kaburga deformiteleri için araştırırken,

 

Yeni Video gelen Gizmodo

DAHA FAZLASI>

 

2017 Yılının En İyi Sinema Anları

2017/12/28

Klingerman, korselerin sadece kaburgalarda değil aynı zamanda pelvis üzerinde de etkili olup olmadığını araştırdı. Korseleri çevreleyen en önemli iddialardan biri, bazı yazarlar korselerin düşüklere katkıda bulunduğunu iddia ederek doğurganlığı olumsuz etkilemiş olmalarıdır. Klingerman, Spitalfields iskelet koleksiyonundaki iskeletleri incelemiş ve deforme olmuş kaburgalı (bu durumda korse ile ilişkilendirilmiş) dişi iskeletlerin, deforme olmamış kotlu kadın iskeletlere göre daha küçük pelvislere sahip olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, pelvik giriş kasılması insidansında anlamlı farklılık yoktu. Klingerman, eğer 19. yüzyıl korse’lerinin kadın doğurganlığını etkilemesi durumunda, iskeletlerin incelenmesi sonucuna varamayacağını belirtti.

 

Reçetesiz düz bağlanmış S-viraj korsesi, aslında daha “hijyenik” bir korse için tasarlandı, yani önceki modellere göre daha az sağlık problemine neden olması bekleniyordu. Ne yazık ki, hem Dickinson’un çalışması hem de Kutsche’nin korse ile yaptığı araştırmalar, bunun tam tersinin doğru olduğunu ve düz önün ön omurga üzerinde daha büyük bir eğriliği teşvik ettiğini, bu da pelvis ile omurga arasındaki bağlantıyı bozarak dizlerin hiperekstansiyonunu yarattığını gösteriyor. Bu korse kalıcı bel ağrısına ve yürüyüşte değişikliğe katkıda bulunmuştur. Modern korse üreticilerinin, korselerin sırt ağrısına neden olmaması gerektiğini söylemesi şaşırtıcı değil.

 

Organlarda Kaymalar

Korseler, insan vücudundaki organların yerini değiştirirler, ancak Dickinson’un kendi gerçek araştırmalarından ziyade varsayımlara ve geleneklere dayanan resimlere dayanmamaya özen göstermeliyiz. Jung’un taramaları, korselerin organ yerleşimini nasıl değiştirdiğine dair modern anlayışımıza katkıda bulunuyor ve korse meraklıları, korselerin organların yerini hamilelikten daha fazla değiştirmediğini belirtiyor ancak her ne kadar organların hareket ettiklerine değil, aynı zamanda organların hareket ettiklerine de bakmamız gerektiğine inanıyoruz bu şekilde hareket eder ve daralır.

 

Yukarıda belirtildiği gibi, Gau, bel sıkılaştırmasıyla ilişkili olarak akciğer kapasitesinde azalma bulmuş ve korselerin sindirim sistemi üzerinde de sıkıcı bir etkisi olduğu muhtemel. Ancak karnın sıkıştırılması için oldukça güzel ve modern bir analogumuz var: karın zımbalama prosedürleri. Steele, korselerin kabızlık gibi bazı sindirim rahatsızlıklarına katkıda bulunduğundan şüpheleniyor ancak korselerin, modern mide sıkışmasına göre sindirim için daha da kötüsü olasılığı yoktu. Kutsche ayrıca, düz ön korse sorununun pelvisin açısını değiştirerek seleflerine göre çok daha fazla mesane problemine neden olduğunu düşünüyor.

 

Üreme sistemi hakkında konuşmaya başlayınca işler biraz daha sertleşir. Viktorya dönemindeki kadınlar gebeliğe korseler giydi ve hatta doğum öncesi korseler bile üreme organlarının konumunu değiştirmek için çok şey yaptı ve hatta gebelik görünümünü gizledi. Klingerman, düşük ve diğer gebelik sıkıntılarına ilişkin tıbbi raporların kasıtlı olarak gülünç olduğuna dikkat çekmesine rağmen, korselerin uterusun çevresindeki dokulara baskı uygulayarak cenin gelişimi engellediğinden şüpheleniyor. Steele, korselerin düşük yapmakla yükümlü olduğuna ikna olmaz, ancak başka bir üreme rahatsızlığına katkıda bulunan bir faktör olabileceğini kabul eder: uterus prolapsusu. Viktorya dönemi kadınları, daha sık doğum yapmaları nedeniyle utin prolapsusuna bugün kadınlara göre daha hassastırlardı. Ancak bugün bile, kronik öksürük ve obezite gibi pelvik kasları baskı altına alan koşullar uterin prolaps ile ilişkilidir. Steele, pelvik kasları aşağıya doğru baskı uygulayarak, korselerin muhtemelen diğer faktörlerle birlikte uterin prolapsusun oluşumuna katkıda bulunduğunu belirtiyor, ancak uterus prolapsusunu tedavi etmek için tıpa garip pesanlar sık ​​sık korselere bağlı olarak gösterildi. Bununla birlikte, bu, mutlaka modern korse kullananların, diğer risk faktörleri olmadan uterin prolapsus için özellikle risk oluşturacağı anlamına gelmez. korselere bağlı olarak sıklıkla gösterildi. Bununla birlikte, bu, mutlaka modern korse kullananların, diğer risk faktörleri olmadan uterin prolapsus için özellikle risk oluşturacağı anlamına gelmez. korselere bağlı olarak sıklıkla gösterildi. Bununla birlikte, bu, mutlaka modern korse kullananların, diğer risk faktörleri olmadan uterin prolapsus için özellikle risk oluşturacağı anlamına gelmez.

 

Kas atrofisi

Korse giyeni dik tutacak şekilde tasarlandı. Ortaçağda korse, ayakta durmak için saatlerce vakit geçirmek zorunda kalan bir saraydın yararına olurdu. Ancak, kasları sırtını desteklemek için başka yollar bulunmaması, sabit korse giymenin kas atrofisine katkıda bulunmasıydı. Sonuçta, dik durmak için bir korse kullandıysanız, o kasları kullanmazdınız. Bu nedenle modern korse üreticileri, kullanıcıların sırt ve karın kaslarını güzel ve güçlü tutmak için düzenli egzersizlerini sürdürmelerini önerir. Modern sağlık ve tıp anlayışı bizi daha sağlıklı korse kullananlar haline getirebilir – ancak bize korseun korkunç itibarını hak etmediğini de öğretirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )