Erkek Atlet Korse – Slim N Lift Türkiye Ürün Görseli

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmanın sağlığa olan faydaları arasında uygun ağırlık yönetimi; etkin işleyen kalp , kontrollü diyabet , düşük kolesterol düzeyleri , geliştirilmiş kan dolaşımı, düşük tansiyon ve stres seviyeleri. Kasların tonlanmasına ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca olumlu enerji, disiplin getirir ve benlik saygısı ve karşılıklı saygı oluşturmada yardımcı olur.

Spor yapmak, dünyanın dört bir yanındaki birçok insan için favori bir etkinliktir. Bize zevk verir ve aynı zamanda zihnimizi tazeler. Bununla birlikte, spor yapmak, aslında saha üzerinde bir koşu , atlama veya topa tekme yapmaktan daha fazlasını gerektirir . Spora katılmak vücudumuzun sorunsuz ve daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Spor vücudumuzdaki her kasın aktivitesini içerir. Bu vücudu kuvvetlendirir ve sağlıklı olmasını sağlar.

Spor Yapmanın Sağlık Bakımından Faydaları

Spor oynamak yalnızca eğlence amaçlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo kontrolü, güçlü kaslar ve çok daha fazlası gibi birçok sağlık avantajına sahiptir. Yararları ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Sağlıklı kalp

Spor yapmak, esnetme kabiliyetine yardımcı olur. Kalp , spor yapmaktan en fazla yararı sağlar ve kalbinizin arızalanma ihtimali azdır. Spor yapmak vücudunuz için bir egzersiz türü olduğu için kalbe daha fazla kan pompalamasına yardımcı olur.

Diyabet Kontrolü

Spor yapmak, insülinin daha iyi bir şekilde performans göstermesine yardımcı olur. Bu, diyabetik insanlara vücutlarındaki insülinin çoğunu vermesine yardımcı olur. Ayrıca, fiziksel aktivite , tip 2 diyabet riskini azaltmada yardımcı olur . Fazla kalori yaktığı için kilo yönetiminde de yardımcı olabilir .

Ağırlık yönetimi

Obezite, dünyadaki milyonlarca insanın yüz yüze geldiği büyük bir sorundur. Bu konu, bir sürü spor ya da benzeri fiziksel aktivitelere maruz kalmakla ele alınabilir . Yağ yakılır ve sporla ilgili katı fiziksel aktivitelerle kalori dökülür. Düzenli olarak spor yapan insanlar doğal olarak daha yalın ve daha donanımlıdır.

Düşük Hipertansiyon

Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon inme veya kalp hastalığına neden olabilir. Bu , hipertansiyonun kontrolünü kesinlikle gerekli kılmaktadır. Hipertansiyon, fiziksel olarak aktif olmak veya spor yapmak suretiyle önlenebilir.

Dengeli Kolesterol Düzeyleri

Spor yapmak kötü kolestrolün daha düşük seviyelerde tutulmasına yardımcı olur . Bazı deneyler sporculara kıyasla, sporcularda iyi kolestrol düzeyleri açısından anlamlı derecede yüksek iken, yerleşik kişilerin kötü kolesterol düzeylerinin çok daha yüksek olduğunu gösterdi.

Geliştirilmiş Kan Dolaşımı

Spor yapmaya başladığınızda kan dolaşımı daha da gelişir. Vücut iyi oksijenli kalır. Böylece, daha sağlıklı ve aktif kalır. Kan dolaşımının yanı sıra, fiziksel olarak aktif olmak hemoglobin sayısını ve kan hacmini de artırabilir.

Daha Güçsüz Bağışıklık

Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak, vücudun zayıf bağışıklık nedeniyle bir insanı etkileyen birçok hastalığa karşı bağışıklık kazandırır. Bir kişi egzersiz yaptığında, beyaz kan hücrelerinin her beden bölümüne ulaşma oranı önemli derecede artar. Spor yapmak ter üretimini arttırır ve toksinleri de giderir. Vücut sıcaklığındaki yükselme nedeniyle bakteri üremesi ihtimalini de azaltır.

Kas Tonlama

Spor aslında kaslar için en iyi çalışma biçimidir . Tonlanmış kaslar her zaman istenebilir ve spor yaparken elde ettiğiniz şey budur. Kasların dayanımı da zamanla artar ve bu daha güçlü bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur. Birisi herhangi bir spor oynarken iç ve dış kaslar tonlanır. Örneğin, koşu, hem iç hem de dış bacak kaslarının çalışmasını içerir.

Daha Güçlü Kemikler

Spor yapmak yalnızca kasları güçlendirmede değil, vücudunuzdaki kemiklerde de yararlıdır. Kemikler güçlerini kemik yoğunluğundan alırlar ve yaşlanma osteoporozla sonuçlanabilecek kemik yoğunluğunu azaltır . Spor almak, belki de her yaştan insan için kemik yoğunluğunu ve gücünü korumanın en kolay yollarından biridir.

Olumlu davranış

Spor, sağlıklı bir şekilde oynanıyorsa hayatınız boyunca olumlu bir tutum getirebilir. Zihni tazeler ve hayata karşı olumlu ve taze bir bakış açısı geliştirmeye yardımcı olur.

Arttırılmış Benlik Saygısı

Herhangi bir sporda oynamak benlik saygısını geliştirmede yardımcı olur. Bir spor ya da beceriyi geliştirirse, iyi hissettiriyor.

Disiplin

Spor oynamaya zaman ayırmaya başladığınızda, disiplin hayatın doğal bir parçası olur. Bunun nedeni, sporların insanlara bazı kurallar ve düzenlemelerle yaşamalarını ve olumlu bir son vermeyi amaçlıyor olmasıdır. Sporla uğraşan çocuklar daha sağlıklı hissetmektedir; diğer insanlarla daha iyi ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilir, çünkü onlara olumlu, takım temelli bir bakış açısı damlatılır.

Karşılıklı saygı

Spor yapmak karşılıklı saygı kurar. Size karşı olumsuz bir tutum takınmış olsa bile insanlara saygı göstermeye yardımcı olur.

Dinginlik

Spor sakin düşünmek için aklınızı eğitin ve aşırı hiperleşmeden problemlerle başa çıkmak için yeni stratejiler bulun.

Takım çalışması

Spor yapmak size yardımcı inşa farklı geçmişleri ve özellikleri insanlarla iyi ilişkiler. Ekip çalışmasını teşvik eder ve böylece farklı insanlarla ahenkli bir şekilde çalışmanıza hazırlanmanıza yardımcı olur.

Hedef Ayarı

Hedef belirleme, her insanın ister oyunda isterse hayatta olsun, ne istediği hakkında bir fikrinin olması gerektiği anlamına gelir. Spor, hedef belirleme konusunda yardımcı olabilir ve diğer yaşam alanlarındaki performans düzeylerini artıracaktır.

Güvenlik Ipuçları

Uzman Denetiminde Oyna

Spor gibi fiziksel aktivitelere katıldığınızda dikkatli olmak çok önemlidir. Yanlış teknikler uygulayarak oynatmak, sağlığınız için zararlı etkilere neden olabilir. Başlangıçta deneyimli oyuncuların gözetiminde spor yapmayı deneyin ve incitmeden oyunu nasıl oynayacaklarına dair tavsiyelerini kullanın.

Germe ve Isınma Egzersizleri

Germe ve ısınma egzersizleri, krampları ve burkulmaları önlemek için şarttır. Esneme sporla ilgili fiziksel aktivite için vücut, beyin ve zihni hazırlar. Biri uzandığında kasdaki kan akışı artar ve bu, kas yaralarını önleyen kasların esnekliğini arttırır.

Su Tüketin

Dehidrasyonun performansınızın ve sağlığınızın kalitesini etkilemesini önlemek için iyi hidre kalmanız çok önemlidir. Herhangi bir sporun evden uzakta bir yerde yapılması planlanıyorsa, yeterli miktarda su taşımalıdır. İçki küçük miktarlarda seans boyunca su.

İklime alıştırma

İklimlendirme sıcak ve nemli koşullarda oynarken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Vücut ısısını düşürmek için mücadele eden, ısıya bağlı hastalıklar geliştirme şansı var. Bu koşullar altında, oyun durdurulmalı, bol su içilmeli ve soğumaya çalışılmalıdır.

Yağmurlu veya Fırtınalı Günlerde Oynamaktan Kaçın

Yağmurlu veya fırtınalı bir günde her türlü spor oynamak yıldırım riski nedeniyle önerilmez; kaygan zemin yaralanmalara neden olabilir.

Oyun sonrasında rahatlayın

Herhangi bir spor yaptiktan sonra dinlenmeniz önemlidir. Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur. Kalp hızı normale ve kasları gevşer. Soğuk akışkanlar, yoğun bir spor oynadıktan sonra tüketilmelidir. Vücudun soğumasına ve ısıya bağlı hastalıkların önlenmesine yardımcı olurlar. Bu tür hastalıklar, birçok insanı, hatta profesyonel sporcuları etkileyen ciddi meselelerdir. Bulantıya, dengesizliğe ve bazı durumlarda kişinin tamamen çökmesine neden olabilir. Önleme, bu tür bir durumun ele alınmasının tek yoludur, bu nedenle bol su içirin ve sıcaklığınızı düşürmeyin.

Daha yaşlı insanlar

Fiziksel olarak çok aktif olmaya alışkın olmayan insanlar ani yoğun spor seanslarına maruz kalmamalıdır. Bu sağlıklarını, özellikle de obez ve yaşlı insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşlı insanlar aslında küçük seanslarla başlamalıdır çünkü vücut yaşla kas kapasitesini kaybetme eğilimindedir. Bir doktora düzenli olarak danışmak, birinin vücudunun güncellenmesine yardımcı olur ve planladığınız fiziksel aktivitelerin olumsuz etkilerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Obez Insanlar

Obez insanlar kontrollü bir şekilde sporla uğraşmalıdır. Bunun nedeni, spor yaralanmalarına karşı daha hassastır. Yaralanmalar yumuşak doku hasarına, enfeksiyonlara neden olabilir ve uzun süreli etkilere neden olabilecek ciddi sorunlara neden olabilir. Çeşitli araştırmalar, obez olan kişilerin eklem üzerindeki aşırı çarpma ağırlığından ötürü ayak bileği yaralanmalarına daha yatkın olduğunu göstermektedir.

Spor yapmak, kesinlikle aynı anda sağlıklı kalmak ve eğlenmek için çok yararlı bir araçtır, bu nedenle kendi spor dalınızı seçin ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına doğru bir adım atın.

Bugünün Dünyasında Spor

Kalkınma ve Barış Birleşmiş Milletler Spor Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve dünya genelinde çeşitli diğer spor geliştirme otoriteleri ile birlikte tüm dünyada spor öncülerinden biri olarak kabul edilebilir. Bu organizasyonlar tarafından spor organizasyonunun ana sloganı milletler arasında barış ve kardeşliği teşvik etmektir. Birleşmiş Milletler Kalkınma ve Barış Sporları, sporun yalnızca boş zaman etkinlikleri değil, aynı zamanda tüm dünyada temelde uygulanabilir bir hak olduğuna ve ayrıca insani yardım, gelişimsel ve barış inşa etme faaliyetlerinin geliştirilmesinde çok etkili bir araç olduğuna inanmaktadır.

Spor Yapma ile İlgili Bazı Gerçekler

Birleşmiş Milletler Kalkınma ve Barışa Destekleme Sporları’na göre fiziksel aktivite genel sağlık gelişiminde önemli bir rol oynamakta ve çeşitli hastalıkları önlemektedir. Hastalıkların önlenmesinin yanı sıra, spor yapmak da mükemmel bir fiziksel aktivitedir ve vücudun işlevsel yeteneklerini geliştirmede yardımcı olur. Spor sadece gençler için değil aynı zamanda daha yaşlı nesiller için de faydalıdır. Bununla birlikte, erken başlamak iyi bir şeydir. Çocuklar, okulda veya sosyal etkinliklerde spor oynamaya teşvik edilmelidir.

Sporu Yaşam Tarzınızın Bir Kısmı Yapma

Spor yapmak, okulunuzun, kolejinizin veya toplumunuzun alanıyla sınırlı olmamalıdır. Evde veya çalışırken bile, sevdiğiniz herhangi bir spor için en az 30 dakika ayırmanız çok yararlı olabilir. Sadece sporu sağlık uğruna yaptığınız yorucu bir etkinlik olarak görmek önerilmez. Bunun yerine, bir hobi olarak alıp eğlenin. Aile üyelerinizi de sporunuzun bir parçası olmaya teşvik edin. Bu, ailenin genel sağlığına bir katkıda bulunacaktır. Gibi Faaliyetleri bisiklete binme , yüzme , koşu ve hatta yürüyüşgünlük olarak yapılabilen fiziksel aktivitelerden bazılarıdır. Unutulmamalıdır ki, spor yapmak tek başına size sağlıklı bir beden ve zihin vermez. Beslenme alımı, yaşamınızdaki stres seviyeleri, hatta giydiğiniz kıyafetler veya ayakkabılar gibi birçok faktör de dikkate alınmalıdır. Birçok ülkede, spor yapmak bazı hastalıkların tedavisinde bir rol oynamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )